Corephotonics’ten iPhone X için patent ihlali davası

Corephotonics’ten iPhone X için patent ihlali davası

Geçtiğimiz yılın sonlarında Apple’ın iPhone 7 Plus ve iPhone 8 Plus modelinde kendisine ait çift kamera teknolojilerini kullandığını öne sürerek dava açan Corephotonics, iPhone 8 Plus ve iPhone X modeli için de yeni bir dava açtı.

 

Corephotonics kimdir?

 

Corephotonics, çift kamera konusunda öncü olduğunu iddia eden bir firma. Ana sensör yanına küçük bir telefoto lens ekleyerek optik yakınlaştırma yetenekleri kazandırmak bu firmanın işi. Ayrıca geniş açılı ve telefoto lenslerden alınan verilerle görselleri iyileştiren bir teknolojiye de sahip.

 

Samsung’un bu firmada yatırımı var ve son dönem amiral gemi telefonlarındaki çift kamera kombinasyonu Corephotonics ile geliştirildi. Ayrıca Foxconn ve MediaTek gibi firmalar da yatırım yaptı.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Corephotonics, çift kamera konusunda pek çok patente sahip. Apple’ın ise bunlardan 4 tanesini izin almadan kullandığını iddia ediyor. Yukarıda saydığımız firma teknolojileri bu patentlerin içerisinde.

 

Davada ilgi çeken detay Apple’ın konuya yaklaşımıydı. Firmanın patronu David Mendlovic, teknolojilerin kullanılması ile ilgili geçen yıl Apple ile görüşmeler yaptıklarını, teknoloji devinin kendi çift kamera kombinasyonlarını çok beğendiğini ifade ediyor.

 

Ne var ki görüşmeler aniden kesiliyor ve Apple yetkilisi eğer bu teknolojileri izinsiz kullanırlarsa dava açmamalarını zira davaların çok uzun süreceğini ve çok maliyetli olacağını söylüyor. Yani şikayet dilekçesinde firmanın iddiası bu yönde.

 

Yeni dava

 

Firma iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerine yeni bir dava daha açtı. Bununla birlikte şikayet konusu hayli ilginç. İhlal edilen patentin Ocak 2018 ayında firma tarafından elde edildiği ortaya çıktı. Apple’ın iPhone X ve iPhone 8 Plus modeli piyasaya çıktıktan sonra alınan bu patent ne kadar etkili olacak merak konusu.

 

Apple ve LG arasında OLED üretim sıkıntısı

Geçen yıla iyi bir başlangıç yapan ve bu yılın ilk aylarına kadar da bunu devam ettiren iPhone X yavaş yavaş gözden düşüyor. Bununla birlikte bıraktığı gelir çok iyi seviyelerde ve Apple devam modellerine karar verdi.

 

Üretimi yayamıyor

 

Bu yıl yeni nesil iPhone X modeli yanında iPhone X Plus adında 6.5 inçlik bir telefon daha bekleniyor. iPhone X modelinin OLED ekranını Samsung üretirken 6.5 inçlik OLED ekran ise LG’ye emanet edildi.

 

Ne var ki gelen bilgilere göre LG üretim konusunda problem yaşıyor. Geliştirilen farklı OLED ekran prototipleri Apple’ın beklediği kadar verimli değil. Bunun en büyük sebebi verimli bir OLED üretimi için LG’nin yeteri kadar ekipmana sahip olmaması. Küçük OLED ekranlar konusunda henüz yatırım yapan LG tesislerini de yeni faaliyet soktu. Apple’ın kısa sürede büyük hacimli üretimler istediği düşünüldüğünde LG yetersiz kalabilir.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Diğer taraftan Samsung geçen yıl Apple ile yaptığı anlaşma sonrasında OLED üretim tesislerini genişletmiş ve ekipmanların sayısını da arttırmıştı. Şu anda beklediği kadar sipariş alamıyor ancak her iki ekran boyutu için sıkıntısız üretim yapabilecek kapasitede.

 

Uzmanlar LG’nin verimlilik problemini çözemediği takdirde Apple’ın Samsung tarafına yönelebileceğini düşünüyor zira artık yılın ortası geldi ve üretimin yavaş yavaş rayına oturması gerekiyor. Geçen yıl TrueDepth kamera sisteminin üretimi rayına oturmadığı için önemli gecikmeler yaşanmıştı.

 

Apple’ın bu yıl yeni iPhone modellerinde 100 milyon civarında satış yapması bekleniyor. Bunun 50 milyon civarı ise OLED ekranlı modeller olacak. Bu bakımdan Samsung’a büyük bir piyango vurabilir.

 

Gmail’in iOS uygulaması artık iki aşamalı güvenlik doğrulama sistemini destekliyor

Gmail'in iOS uygulaması artık iki aşamalı güvenlik doğrulama sistemini destekliyor

 

Arama devi Google‘ın, dünyanın en çok kullanılan e-posta servisi Gmail’de iki aşamalı güvenlik doğrulaması uzun bir süredir aktifti. Kullanıcıların güvenliği açısından oldukça faydalı olan bu güvenlik önleminin iOS kullanıcılarının kullanımına da sunulduğu açıklandı.
 
Ayrıca Bkz.Sahte reklam engelleme eklentileri Chrome Web Mağazası’ndan kaldırıldı
Google’ın sahteciliğe karşı başlatmış olduğu bu ikili güvenlik önlemi, herhangi bir cihazda oturum açtığınızda size bildirim göndererek onay alıyor. Bildirimde hangi cihazdan, konumdan ve hangi saatte giriş yapıldığı bilgileri de yer alırken sizden onay isteniyor. Eğer oturumun şüpheli birisi tarafından açıldığını düşünüyorsanız bu oturum açma isteğini reddediyorsunuz. Güvenlik önlemi şu an kısıtlı bir kullanıcı grubunda test ediliyor ve önümüzdeki günlerde tüm kullanıcılara sunulacak.

Apple HomePod satışları hayal kırıklığı yarattı

Apple HomePod satışları hayal kırıklığı yarattı
Teknoloji devi Apple‘ın akıllı hoparlör pazarına girmesinden bu yana sadece birkaç ay geçti ancak Bloomberg‘den Mark Gurman’ın hazırladığı rapor, HomePod satışlarının Apple’ı hayal kırıklığına uğrattığını gösteriyor. Apple’ın Mart ayı sonu satış raporlarını incelediği ve akıllı hoparlörlerinin üretimini yapan  Inventec Corp. ile temasa geçerek siparişleri azalttığı belirtiliyor.
 
Ayrıca Bkz.Dünyayı “SimCity” oyunu gibi gösteren müthiş uydu görüntüleri

Akıllı hoparlör pazarında liderlik Amazon Echo’da

Apple’ın akıllı hoparlörü HomePod, aldığı güçlü ön siparişler nedeniyle pazara hızlı bir giriş yapmıştı. Hatta Bloomberg verilerine göre pazar payı, ABD akıllı hoparlör pazarının yaklaşık üçte biriydi. Ancak zamanla düşen satışlar Apple’ı oldukça sıkıntıya sokmuş durumda. Apple mağaza çalışanlarına göre, bazı lokasyonlardaki Apple mağazalarında günlük HomePod satışlarının 10 adetin de altına düştüğü belirtiliyor ve haliyle stoklar da eritilemiyor.
Akıllı hoparlör pazarında Amazon Echo %73‘lük pazar payı ile birinci sırada yer alırken, Google Home %14, Apple HomePod %10 ve Sonos One ise %2‘lik bir paya sahip. Gözler şimdilik Apple’ın nasıl bir politika izleyeceğine çevrilmiş durumda. Sektöre yakın uzmanlar ilk adım olarak 349 dolarlık fiyatın aşağıya çekilmesi yönünde hemfikir.
 • Neden gerçek aşkı bulamıyoruz

  Neden gerçek aşkı bulamıyoruz

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  İnsan ne kaybetse ya da neye ulaşmak istese, olmadığında çok zorlamaz; vazgeçer. Farkında mısınız bir tek aşkı, bıksak da asla vazgeçmeden arıyoruz. Peki acaba o kadar aramamıza rağmen neden gerçek aşkı bulamıyoruz? Unutamıyoruz Geçmişte birini çok sevdiniz; ama yanlış kişiydi ve ayrıldınız. İşte, o kişiye dair hala ihtimaller besliyorsanız, bir türlü unutamıyorsanız, gerçek aşka da […]

 • Türk kadınlarının favorisi kıskanç erkek

  Türk kadınlarının favorisi kıskanç erkek

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  Kıskanma dozuna göre sevgiyi besleyen bir histir. Özellikle kadınlar üzerinde etkili olan bu duygu eşlerin birbirilerini seçerken de kriteri oluyor. Yapılan bir ankette kadınların kıskanç erkekleri tercih ettikleri ortaya çıktı. Sizce hangisi? KızlarSoruyor platformu üyelerine “Sizce kıskanç erkek mi kıskanmayan erkek mi daha makul?” sorusunu yönlendirdi. Binlerce kişinin katıldığı ankette oyların %79’uyla kıskanan erkek hem […]

 • Huzurlu bir ilişkinin sırları

  Huzurlu bir ilişkinin sırları

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  Kadın – erkek ilişkilerinde zamana yenilmemek elinizde. Yaşadığınız birlikteliğin uzun süreli ve huzurlu olabilmesi için birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor. Biraz çaba, biraz anlayış ve özveriyle ilişkiniz her daim size huzur verebilir. Saygı Toplumda oldukça aranmasına rağmen en az bulunan şey olan saygı, gönül işlerinin baş tacı olarak nitelenebilir. Her şeyden önce kendisine saygısı olan, […]

 • Oscar 2018 Ödülleri Kazananlar

  Oscar 2018 Ödülleri Kazananlar

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  Dün gece Los Angeles Dolby Theatre’da düzenlenen gece de 90. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu. Kazananlar ; En İyi Yapım Tasarımı The Shape of Water En İyi Sinematografi Blade Runner 2049 En İyi Kostüm Tasarımı Phantom Thread En İyi Ses Kurgusu Dunkirk En İyi Kısa Animasyon Film Dear Basketball En İyi Kısa Film The Silent Child […]

 • Apple, Goldman Sachs işbirliğiyle kredi kartı çıkarıyor

  by on 12 Mayıs 2018 - 0 Comments

  Wall Street Journal’in haberine göre Apple, yatırım bankası Goldman Sachs ile işbirliği yaparak yeni bir kredi kartı çıkarmaya hazırlanıyor. Cupertino merkezli şirketin zaten Barclays ile mevcut bir kredi kartı ortaklığı var. Apple, Goldman ile devam ederse Barclays ile olan işbirliğini sona erdirecek.   Ayrıca Bkz.Galaxy J serisine Android Oreo ne zaman gelecek? Yayınlanan raporda, yeni […]