Samsung Galaxy J2 2018 duyuruldu

Samsung Galaxy J2 2018 duyuruldu

Bir süre önce internete bağlantısı olmayan Galaxy J2 Pro modelini duyuran Samsung şimdi de bir üstüne konumlanan Galaxy J2 2018 modelini tanıttı. Telefon uygun fiyatıyla özçekim tutkunlarını hedefliyor.

 

Galaxy J2 2018 özellikleri ve fiyatı

 

5 inçlik Super AMOLED ekranında 940×560 piksel çözünürlük sunan akıllı telefon 4 çekirdekli bir Snapdragon yonga setinden gücünü alıyor. 2GB RAM ve 16GB depolama kapasitesi ile sistem destekleniyor.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Arka kısmında 8MP çözünürlüğünde, ön kısımda da 5MP çözünürlüğünde kamera LED flaş ile desteklenmiş. 2600mAh kapasiteli batarya bir günü çıkarabiliyor. 4G LTE ve WiFi desteği ile cihaz sürekli internete bağlı durumda.

 

Kutudan Android 7.0 Nougat ile çıkacak Galaxy J2 2018 123$ civarında bir fiyat etiketine sahip. İlk etapta Hindistan’da satışa çıkacak olan telefonun global pazara ne zaman çıkacağı bilinmiyor.

 

Samsung da Android Go programına katılabilir

Samsung da Android Go programına katılabilir

Yıllardır Nexus haricinde Google’ın herhangi bir programına katılmayan ve kendi markası ile yoluna devam etmeyi tercih eden Samsung bu yıl bir sürpriz yapabilir. Firmanın Android Go için bir telefon hazırladığı gündemde.

 

Galaxy J2 Core özellikleri

 

Giriş seviyesi telefonlar için Android One programını başlatan Google geçen seneye kadar büyük hamleler yapamamıştı. Geçen yıl Android One programının seviyesini yükselten ve giriş seviyesine Android Go programını konumlandıran firma önemli üreticilerle desteklemeye başladı. Xiaomi, Motorola, HTC, Alcatel gibi bölgesinin önemli isimleri bu programlarda boy gösterdi. Sırada Samsung var.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Geekbench üzerinde ortaya çıkan benchmark skorları firmanın Galaxy J2 Core adında bir Android Go telefonu hazırladığı iddialarını doğruluyor. Samsung’un giriş seviyesi bir akıllı telefonuna ait skorları veren testlerde universal7570_go adındaki anakart dikkat çekiyor. Ayrıca işletim sistemi Android 8.1. Samsung hiçbir zaman orta seviye yeni telefonlarında en son Android sürümünü kullanmıyor.

 

4 çekirdekli bir ARM işlemci barındıran akıllı telefon 1GB RAM belleğe sahip. Zaten bu konfigürasyon Android Go işletim sistemi için yeterli görünüyor. Samsung’un telefonu ne zaman tanıtacağına dair bir bilgi yok.

 

Samsung yine rekor faaliyet kârı elde etti

Samsung yine rekor faaliyet kârı elde etti

Geçen yılı rekor faaliyet kârı ile kapatan Samsung bu yıla da rekorla başladı. Özellikle yonga tarafındaki fiyat artışları ve büyük talep rekor faaliyet kârının dinamoları oldu.

 

Samsung ne kadar kâr elde etti?

 

Yapılan açıklamaya göre Samsung’un yılın ilk çeyreğinde elde ettiği gelir 58 milyar dolar civarında gerçekleşti. Geçen yıla göre artış, önceki çeyreğe göre ise düşüş gözlemlendi.

 

Faaliyet kârı ise 14.4 milyar dolar yaklaşık değer ile firma tarihindeki en yüksek seviyeye çıktı. Geçen yıla göre yüzde 50, önceki çeyreğe göre yüzde 5 civarında bir artış yakalandı.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Faaliyet kârında en büyük katkı Cihaz Çözümleri biriminden geldi. Yarı iletken bölümü 10 milyar dolar, panel bölümü de 350 milyon dolar ile birime katkı yaptı. Son dönemde artan DRAM fiyatları, HBM 2 belleklere olan talep, kripto para madenciliğinde artış ve Qualcomm ile olan büyük ortaklık bunda pay sahibi oldu.

 

Diğer taraftan panel bölümünün önceki dönemlere göre büyük bir düşüş göstermesi iPhone X satışlarına bağlanıyor. Samsung cihazın çok satacağını tahmin ederek OLED üretim tesislerine büyük yatırımlar yapmıştı. Ne var ki satışlar beklentileri karşılamadı.

 

Mobil bölüm ise hem geçen yıl aynı döneme göre hem de geçen çeyreğe göre artış kaydetti ve 3.3 milyar dolar civarında bir faaliyet kârı topladı. Galaxy S9 ve Galaxy S8 serilerinin satışları bunda pay sahibi.

 

Yılın ikinci çeyreğinde faaliyet kârında bir miktar düşüş yaşanabilir. Yarı iletken bölümünde herhangi bir düşüş beklenmiyor ancak mobil bölümün artan pazarlama bütçesi ikinci çeyrekte kârı biraz aşağı çekebilir.

 

Samsung 970 EVO NVMe SSD inceleme | 3500 MB/sn okuma 2500 MB/sn yazma hızı

Crossover İstanbul Genel Müdürü Mine Dedekoca ile konuştuk
Samsung’un efsanevi 960 serisinin daha hızlı ve daha uzun ömürlü yenilenen hali 970’ler resmi olarak pazara sunuldular. Bu videomuzda Samsung 970 EVO 1TB NVMe SSD’i sizler için inceliyoruz.
 
Samsung’un efsanevi 960 serisi NVMe SSD modellerinin yerini alacak olan 970 serisi resmi olarak pazara sunuldu. Bu videoda 1TB kapasiteli Samsung 970 EVO NVMe SSD’i bütün detayları ile inceliyoruz. 
 
 

Apple ve LG arasında OLED üretim sıkıntısı

Geçen yıla iyi bir başlangıç yapan ve bu yılın ilk aylarına kadar da bunu devam ettiren iPhone X yavaş yavaş gözden düşüyor. Bununla birlikte bıraktığı gelir çok iyi seviyelerde ve Apple devam modellerine karar verdi.

 

Üretimi yayamıyor

 

Bu yıl yeni nesil iPhone X modeli yanında iPhone X Plus adında 6.5 inçlik bir telefon daha bekleniyor. iPhone X modelinin OLED ekranını Samsung üretirken 6.5 inçlik OLED ekran ise LG’ye emanet edildi.

 

Ne var ki gelen bilgilere göre LG üretim konusunda problem yaşıyor. Geliştirilen farklı OLED ekran prototipleri Apple’ın beklediği kadar verimli değil. Bunun en büyük sebebi verimli bir OLED üretimi için LG’nin yeteri kadar ekipmana sahip olmaması. Küçük OLED ekranlar konusunda henüz yatırım yapan LG tesislerini de yeni faaliyet soktu. Apple’ın kısa sürede büyük hacimli üretimler istediği düşünüldüğünde LG yetersiz kalabilir.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Diğer taraftan Samsung geçen yıl Apple ile yaptığı anlaşma sonrasında OLED üretim tesislerini genişletmiş ve ekipmanların sayısını da arttırmıştı. Şu anda beklediği kadar sipariş alamıyor ancak her iki ekran boyutu için sıkıntısız üretim yapabilecek kapasitede.

 

Uzmanlar LG’nin verimlilik problemini çözemediği takdirde Apple’ın Samsung tarafına yönelebileceğini düşünüyor zira artık yılın ortası geldi ve üretimin yavaş yavaş rayına oturması gerekiyor. Geçen yıl TrueDepth kamera sisteminin üretimi rayına oturmadığı için önemli gecikmeler yaşanmıştı.

 

Apple’ın bu yıl yeni iPhone modellerinde 100 milyon civarında satış yapması bekleniyor. Bunun 50 milyon civarı ise OLED ekranlı modeller olacak. Bu bakımdan Samsung’a büyük bir piyango vurabilir.

 

LG G7 ThinQ özel Google Assistant tuşuyla gelecek

LG G7 ThinQ özel Google Assistant tuşuyla gelecek
Samsung’un yeni akıllı telefonları kullanıcıların bir tuşa basarak sanal asistan Bixby‘yi başlatmasını sağlayan özel bir butonla geliyor. LG’nin bir sonraki amiral gemisi olması beklenen LG G7 ThinQ için bu özelliği ödünç alabileceği ortaya çıktı.
 

Ayrıca Bkz.Fotoğraf barındırma servisi Flickr, SmugMug tarafından satın alındı

CNET’in raporuna göre LG G7 ThinQ, basıldığında Google Assistant‘ı başlatacak fiziksel bir butona sahip olacak. Söylentinin doğru olup olmadığını şimdilik bilemiyoruz ancak bir anlamda mantıklı görünüyor. Çünkü LG daha önce Google Assistant destekli ThinQ marka cihazlar çıkarmıştı. LG G7’nin ThinQ markasını almasıyla birlikte Google Assistant’ın bir şekilde telefona entegre edilmesi pek sürpriz sayılmaz.
 

Sanal asistan tuşuna farklı işlev atanamayacak

Ne yazık ki LG’nin Google Asistan butonuna, Samsung’un Bixby tuşu gibi farklı işlevler atamak mümkün olmayacak. Yani bu tuşu farklı bir uygulama başlatmak için kullanmak isteyenler en azından resmi olarak bunu yapamayacaklar. Belki custom ROM bu durumu değiştirebilir ancak şu an için duyumlar bu yönde. LG henüz bu habere bir yorum yapmadı ancak gidişata bakılırsa cihazla ilgili resmi detayları öğrenmemiz çok uzun sürmeyecek.

Samsung, yeni nesil iPhone’ların ekran üretimine başlıyor

Samsung, yeni nesil iPhone'ların ekran üretimine başlıyor
 
Apple yeni nesil iPhone’ların üretimi için kolları sıvadı. iPhone X’da yaşanan tedarik sorunlarını bir daha yaşamak istemeyen şirket, dersini almışa benziyor. Samsung tarafından üretilecek OLED ekranlar, Mayıs ayı itibariyle üretim hattına girecek ve Haziran ayında üretim kapasitesi iki katına çıkartılacak.
 
TrueDepth kamera sisteminin üretim zorlukları sebebiyle çıkış tarihinden tam iki ay sonra piyasaya sürülen iPhone X, şirketi bir hayli zora sokmuş, iPhone X karaborsaya dahi düşmüştü. Üretimdeki aksaklıklardan dolayı birçok tedarikçi de nasibini almıştı. Ortaya çıkan raporlar benzer bir sıkıntının bu sene yaşanmayacağını, Apple’ın bu konuya hassasiyetle yaklaştığını ortaya koyuyor.  
 
Ayrıca Bkz.Bir oyuncu telefonu da ASUS’tan geliyor 
Geçtiğimiz yıla nazaran daha kolay temin edileceği söylenen yeni iPhone’lar için ön sipariş stoku tekrar olacak ancak geçtiğimiz sene yaşanan problemlerin bir daha tekrarlanmayacağı ifade ediliyor.   
 

Samsung 7nm üretim çalışmalarını tamamladı: Snapdragon 855, 7nm fabrikasyon süreciyle üretilebilir

Samsung 7nm üretim çalışmalarını tamamladı: Snapdragon 855, 7nm fabrikasyon süreciyle üretilebilir
 
Güney Koreli teknoloji devi Samsung, 7nm üretim sürecini planlanandan 6 ay önce tamamlayarak önümüzdeki yıl tanıtımı yapılacak amiral gemisi telefonlara güç vermesi beklenen Snapdragon 855 platformunun, 7nm fabrikasyon süreciyle üretileceği sinyallerini verdi. 7nm üretim sürecini tamamlayan Samsung, 5nm üretim teknolojisi için de kolları sıvadı. 
 

Nanometreler ile ifade edilen üretim süreci ne anlama geliyor?

 
 
 
Bir metrenin milyarda biri olarak ölçülen “nanometre” terimi, işlemcide yer alan milyarlarca transistör arası mesafeyi ifade ediyor. Yani 7nm üretim süreci ifadesi iki transistör arasındaki mesafeyi ifade etmekte ve bu aralık düştükçe yerleştirilebilir transistör sayısı da artıyor. Transistör sayısının artmasıyla birlikte işlemci performansı da bir üst kademeye taşınıyor. 
 
Nm miktarı küçüldükçe işlemcinin ortama yaydığı ısı seviyesinde ve enerji tüketiminde düşüş yaşanırken CPU’nun performansı da belirli ölçülerde artıyor. Durumu kabaca modelleyecek olursak daha az yol kateden akımın, hedefe ulaşma süresi kısalıyor ve buna bağlı olarak enerji tüketiminde düşüş yaşanırken akımın hedefe varma süresi kısaldığı için işlemci içi gecikme süresi de düşmüş oluyor. 
 
Ayrıca Bkz.Kullanıcıların büyük çoğunluğu, telefonlardaki çentikli tasarımdan hoşnut değil [Anket sonuçları] 
Samsung’un 7nm üretim süreci çalışmalarını tamamlayıp 5nm fabrikasyon süreci üzerinde çalışmalara başlamasıyla birlikte, teknoloji devinin en büyük rakibi olan Tayvanlı çip üreticisi TSMC ile arasındaki rekabet bir hayli kızışacağa benziyor, zira TSMC’nin de 5nm üretim süreci üzerinde çalıştığı biliniyor.  
 • Neden gerçek aşkı bulamıyoruz

  Neden gerçek aşkı bulamıyoruz

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  İnsan ne kaybetse ya da neye ulaşmak istese, olmadığında çok zorlamaz; vazgeçer. Farkında mısınız bir tek aşkı, bıksak da asla vazgeçmeden arıyoruz. Peki acaba o kadar aramamıza rağmen neden gerçek aşkı bulamıyoruz? Unutamıyoruz Geçmişte birini çok sevdiniz; ama yanlış kişiydi ve ayrıldınız. İşte, o kişiye dair hala ihtimaller besliyorsanız, bir türlü unutamıyorsanız, gerçek aşka da […]

 • Türk kadınlarının favorisi kıskanç erkek

  Türk kadınlarının favorisi kıskanç erkek

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  Kıskanma dozuna göre sevgiyi besleyen bir histir. Özellikle kadınlar üzerinde etkili olan bu duygu eşlerin birbirilerini seçerken de kriteri oluyor. Yapılan bir ankette kadınların kıskanç erkekleri tercih ettikleri ortaya çıktı. Sizce hangisi? KızlarSoruyor platformu üyelerine “Sizce kıskanç erkek mi kıskanmayan erkek mi daha makul?” sorusunu yönlendirdi. Binlerce kişinin katıldığı ankette oyların %79’uyla kıskanan erkek hem […]

 • Huzurlu bir ilişkinin sırları

  Huzurlu bir ilişkinin sırları

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  Kadın – erkek ilişkilerinde zamana yenilmemek elinizde. Yaşadığınız birlikteliğin uzun süreli ve huzurlu olabilmesi için birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor. Biraz çaba, biraz anlayış ve özveriyle ilişkiniz her daim size huzur verebilir. Saygı Toplumda oldukça aranmasına rağmen en az bulunan şey olan saygı, gönül işlerinin baş tacı olarak nitelenebilir. Her şeyden önce kendisine saygısı olan, […]

 • Oscar 2018 Ödülleri Kazananlar

  Oscar 2018 Ödülleri Kazananlar

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  Dün gece Los Angeles Dolby Theatre’da düzenlenen gece de 90. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu. Kazananlar ; En İyi Yapım Tasarımı The Shape of Water En İyi Sinematografi Blade Runner 2049 En İyi Kostüm Tasarımı Phantom Thread En İyi Ses Kurgusu Dunkirk En İyi Kısa Animasyon Film Dear Basketball En İyi Kısa Film The Silent Child […]

 • Apple, Goldman Sachs işbirliğiyle kredi kartı çıkarıyor

  by on 12 Mayıs 2018 - 0 Comments

  Wall Street Journal’in haberine göre Apple, yatırım bankası Goldman Sachs ile işbirliği yaparak yeni bir kredi kartı çıkarmaya hazırlanıyor. Cupertino merkezli şirketin zaten Barclays ile mevcut bir kredi kartı ortaklığı var. Apple, Goldman ile devam ederse Barclays ile olan işbirliğini sona erdirecek.   Ayrıca Bkz.Galaxy J serisine Android Oreo ne zaman gelecek? Yayınlanan raporda, yeni […]